matej.jpg

Perníkové jesličky

jeslicky.jpgPsal se rok 1972, naše republika se nacházela v období nástupu tvrdé normalizace a křesťanské tradice, včetně té vánoční, byly přinejmenším opomíjeny, někdy potlačovány. V malém kostelíčku svatého Matěje začíná svou kněžskou činnost aktivní pater Machač, který zaopatřuje maminku akademické malířky Helenky Horálkové. Ta mu z vděčnosti přináší o vánočních svátcích pár napečených nádherných perníkových figurek, prý ať je rozdá ministrantům po mši svaté. Jenže Otci Machačovi se tak zalíbily, že místo ministrantům je dal vystavit v kostele, což mělo takový úspěch, že další roky se tento nenápadný dárek rozrostl do úchvatných rozměrů! Vždyť v době největší slávy měly jesličky přes 300 figurek zdobených kroji ze všech koutů naší země a fronty na výstavu sahaly až ke dveřím na hřbitov. 

Paní Horálková byla známá už jen jako "Perníková Helenka" a pater Machač se do srdcí všech zapsal jako věčně optimistický kněz přinášející naději i do těžkých životních situací. 

K výstavě přibyly postupem času i další betlémy: sádrový, plátěný, keramický a dřevěný otočný pana Votruby. 

Současná podoba perníkových jesliček je dílem učně paní Horálkové - Daniela Zítky, který peče a zdobí betlém od roku 2002. 

Zároveň se snažíme vystavit i co největší množství betlémů, které byly za 30 let tradice nasbírány, aby se návštěvníci našeho kostelíčka mohli v době vánoční nechat unést krásnou vůní, pohledem na výsledky šikovných rukou, které s láskou vyráběly všechny postavičky a na posvátném místě se v klidu se Třemi králi poklonit malému Jezulátku. 

Na závěr je třeba poděkovat paní Horálkové a pateru Machači, kteří tuto tradici započali a umožnili tisícům lidí prožít krásné chvíle při návštěvě výstavy, panu Danielu Zítkovi, který se stará o výrobu betlému nyní a panu Novákovi, který se stará o konzervaci starých figurek. 

Takže neváhejte a o Vánocích vyrazte do Dejvic do kostelíčka svatého Matěje přivonět k čerstvému městečku Betlému… 

 

Fotogalerie perníkových jesliček k prohlédnutí ZDE